Vylieči veda koronavírus? Na Slovensku vznikajú startupy, ktoré môžu zachraňovať životy


Pre boj s koronavírusom, ktorý sa rozšíril do viac ako 80 krajín a teritórií sveta a globálne si už vyžiadal približne 3 200 obetí a viac ako 95 000 nakazených, sú nevyhnutné pokroky v lekárskej vede. Tie by sa diali omnoho pomalšie, ak by sa u nás nevyskytovala podpora inovatívnych a výskumných programov.

To však vo väčšine prípadov neznamená len finančné prostriedky, no tiež celkovú akceleráciu startupov a malých a stredných podnikov. Inovatívne nápady a projekty treba inkubovať, správnym spôsobom viesť, musia získať nových partnerov a šikovných ľudí, a následne aj zodpovedným spôsobom rásť a expandovať.

Už dnes mnohé zo startupov získavajú podporu dokonca aj na Slovensku, priamo v Košiciach, vďaka programu EIT Health, cez lokálny EIT Health Hub ktory sídli v Innovlab T-Systems startup centre v Košiciach.

Aj na Slovensku sa s EIT Health mení svet

Rok 2019 si pripísal rekordný počet účastníkov zo strednej, východnej a južnej Európy v akceleračných a vzdelávacích programoch EIT v zdravotníctve.

Viac ako 1 500 talentov a viac ako 50 startupov z týchto progresívnych regiónov v oblasti inovácií získalo tréning, mentorstvo alebo financovanie ďalšieho rozvoja. Startupy ako slovenský STEMI či FaceRehab boli medzi finalistami vybraných paneurópskych súťaží EIT Health a získali uznanie medzi európskymi investormi.

Ďalším príkladom z EÚ je napríklad vzrušujúci start-up HoloRoad, ktorý pomáha čiastočne nevidiacim vidieť objekty tak, že okolo nich holografickým premietaním zvýrazní ostré hrany.

Taliansky projekt Teiacare je zasa inovatívny spôsob zariadení, ktoré monitoruje domy dôchodcov a predvída všetky možné pády a zranenia. Ich projekt Ancelia okrem toho neustále monitoruje ich zdravotný stav bez invazívnych riešení a ide tak o plnohodnotné technologické riešenie pre domovy pre starších.

Lisabonský startup Nebula zasa hľadá spôsob, ako prepojiť výsledky z moderných DNA testov s medicínou. Využíva pritom tak dáta z ľudských genómov a práve prostredníctvom nich má odhaľovať zaujímavé genetické anomálie.

Maďarský Clavicont už teraz ukazuje sľubné výsledky v skorej detekcii Parkinsonovej choroby. Práve jej dlhá inkubačná doba je to, čo z nej robí takú nebezpečnú hrozbu.

Rok 2020 prinesie granty v hodnote desaťtisícov eur a ešte viac príležitostí

EIT Health pomocou Innovlab T-Systems startup centra nielenže pomáha získať finančné zdroje pre inovátorov v oblasti zdravotnej starostlivosti, no pomáha aj s rozvojom ich medicínskych startupov.

V inkubačnej fáze sa dokončuje biznis plán a hľadajú prvé riešenia, vo validačnejsa už rozbieha spolupráca s investormi či farmaceutickými firmami, v rozvojovejfáze EIT Health už rozvinuté firmy priamo premosťuje k zdrojom Európskej únie (European Health Catapult).

EIT Health programy pritom dokážu naštartovať aj neskúsené tímy šikovných ľudí, stačí naozaj dobrý nápad, ktorý môže svet medicíny posunúť k lepšiemu a inkubátor sa už postará o všetko. Len v tejto fáze môžeš získať grant až 12 000 eur a pokiaľ si prejdeš aj cez ďalšie fázy rozvoja, nasledujú peniaze od investorov či priamo Európskej únie.

Je fascinujúce, že sa takáto podpora európskych startupov deje práve na Slovensku, najmä po vyhlásení, že na východe nič nie je. Košice sú totiž vďaka Innovlab T-Systems startup centru EIT Health mekkou medicínskeho rozvoja a vďaka programu už teraz vznikajú desiatky nových nádejí pre zdravotne ťažko skúšaných ľudí.

Zdroj: STARTITUP