Druhý ročník súťaže CanSat sa konal s veľkým úspechom


Pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry ich hybridné rakety vyniesli do výšky približne 1 km. Po oddelení od nosiča sa satelity bezpečne vrátili na Zem pomocou padákov a GPS.

Inovácie od mladých vedcov

Súťaž organizovala Slovenská vesmírna kancelária v spolupráci s Leteckou fakultou TUKE, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Slovenským modelárskym zväzom, Raketovým klubom LF TUKE a Global Logic. Študenti museli skonštruovať satelit veľkosti plechovky vybavený napájaním, senzormi a komunikačným systémom schopným vykonať vedecký experiment alebo technologickú demonštráciu po vypustení.

"Súťaž CanSat umožnila študentom získať cenné praktické skúsenosti, rozvíjať tímovú spoluprácu a podporila inovatívne myslenie v oblasti vesmírnych technológií," uviedol Ľubor Žatko, generálny riaditeľ Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Dve misie pre každý tím

Tak ako minulý rok, aj tento rok musel každý tím splniť dve hlavné misie. Povinná misia zahŕňala zbieranie a odosielanie údajov o teplote a tlaku vzduchu aspoň raz za sekundu. Sekundárna misia bola ponechaná na kreativitu študentov.

"Táto udalosť rozšírila povedomie o možnostiach v oblasti vesmírneho sektora a ukázala, že ide o perspektívnu oblasť pre rozvoj," uviedol prorektor TUKE Juraj Gazda.

Najlepšie tímy a ich projekty

Víťazom sa stal tím Artemis (Stredná odborná škola technická, Rožňava), ktorý skúmal zmeny kvality ovzdušia v závislosti od nadmorskej výšky, lokalizáciu satelitu po návrate na Zem a viackanálový prenos dát.

Druhé miesto získal tím Rezistor Rebels (Spojená škola, Prešov) za monitorovanie ohnísk lesných požiarov pomocou termovízie.

Tretie miesto obsadil tím ESPEŠKARI (Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Košice), ktorý analyzoval prítomnosť rádioaktívnych izotopov vo vzduchu.

Ďalšie tímy sa venovali témam, ako je analýza mikroorganizmov v ovzduší (SteinSat, Gymnázium sv. Edity Steinovej, Košice), zber environmentálnych dát (Warhol’s, Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Prešov) a výpočet zakrivenia Zeme na základe zachytených snímok (POCanDoIt, Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Prešov).

"Súťaž CanSat modernizovala vzdelávanie a otvorila dvere do vesmírneho priemyslu. Regionálne semifinále môže byť základom pre vznik inovatívnych technických nápadov v rámci Východoslovenského vesmírneho klastra," dodal Martin Šechný, pedagóg odborných predmetov.

Podujatie ukázalo, že mladí inovátori majú veľký potenciál prispieť k rastu vesmírneho sektora na Slovensku i v Európe. Druhý ročník súťaže CanSat sa konal s veľkým úspechom a už teraz sa tešíme na ďalší ročník!